reklama

Slovák medzi vierou a víziou (US visa-ou)

Víza nás frustrujú - a to nielen ako administratívne opatrenie smerujúce proti voľnému pohybu osôb. Víza nám komplikujú život. Víza nás niečo stoja (čas, energiu a v neposlednom rade peniaze). Amerika bola vnímaná ako symbol slobody, otvorenej krajiny kam sa vstupovalo s vierou, víziou lepšieho života. Ale zatiaľčo v minulosti nebol problém sa do Ameriky dostať, teraz asi mnohí z nás vnímajú USA ako hysterickú, neistú, strachujúcu sa (podozrievavú) krajinu. Moj dom - moj hrad Amerika neverí svojim spojencom, priateľom a bratom vo veciach slobody. A tak zo slobodnej vízie, zostáva (zatiaľ) len (US visa-ou).

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)
Obrázok blogu
(zdroj: http://www.aea-usa.com/AEA_images/photo/visa.jpg)

V mnohých z nás, ktorí vízovú procedúru už podstúpili (či už úspešne, alebo neúspešne) vyvolala asi nielen úsmevy na tváry, ale i slzy v očiach. Ale nehovorme o "pre kultúrneho Európa" trápnom formulári, či necestujeme do Ameriky s teroristickými úmyslami, podnecovať rasovú neznášanlivosť, resp. či nemáme nejakú spoločensky nevhodnú chorobu. Verím tomu, že víza do USA sú politický aj emocionálny problém, ale ako to má chápať "obyčajný" človek, ktorý chce cestovať, možno študovať, možno sa nechať inšpirovat ...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najzásadanejším americkým argumentom proti zrušeniu vízovej povinnosti je fakt, že úradníci odmietnu viac žiadostí ako je "žiadúce". Na druhú stranu, Odmítaných deset procent dává naději do budoucna tvrdia politici. Rozumným sa mi preto zdá návrh, aby sa deklarovaná ochota zrušiť víza prejavila teraz, čo najskor v nejakom konkrétnom kroku, napr.: znížením poplatkov za vydanie víza, alebo ich úplným zrušením.

Samozrejme nasledujúcou, logickou otázkou je ako znížiť celkový počet odmietnutých žiadostí, keď verejnosť nepozná presné parametre, presné podmienky, ktoré musí obyčajná slovač splniť, aby získala vytúžené vízum. Našim cieľom by preto malo byť presvedčiť Američanov, že percento odmietnutých žiadostí veľmi záleží od ľudského faktoru, od ľudí, ktorí víza vydávajú a schvaľujú. "Teda zohľadniť, aby to bolo objektívne a realistické", povedal minister E. Kukan. Presne tak, každý kto to zažil vie, že rozhodnutie o vízach nie je neosobné, sofistikované ani presne zmerateľné. Rozhodujú o tom úradníci, pre ktorých by zrušenie vízovej povinnosti znamenalo jediné - stratu zamestnania na jednom z najdoležitejších US ministerstiev, resp. na ambasádach a konzulátoch, ktoré State department spravuje.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Našli by sme veľa príkladov VIP, známych, napr.hokejista Michal Handzuš, celebrít, ale i doveryhodných novinárov, ktorí sa cez vízovú bariéru nedostali, resp. mali veľké problémy.

Často prezentovaný je i fakt, že víza chránia Ameriku proti nelegálnej práci prisťahovalcov (tiež nelegálnych). "V USA existuje přes 170 milionů pracovních míst. Počet obyvatel zemí EU, vůči kterým USA uplatňují jednostrannou vízovou povinnost, je asi 80 milionů. Ani v nejfantastičtějším snu si nelze představit, že by do USA z těchto zemí odešlo více lidí, než odpovídá pouhému zlomku procenta amerických zaměstnaných." napísal dnes v Mf DNES KAREL KŘÍŽ

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Šancou pre mnohých by azda mohli byť Víza pre "bonzákov" Nositeľ ,,S víza", ktorého názov je odvodený od anglického snitch - prezradiť, bonznúť, môže získať povolenie pre trvalý pobytu v rámci zásad imigračného zákona, kt. navrhol senátor Edward Kennedy. Tzv. ,,S víza" sa udělujú tomu, kto ponúkne ,,zásadnú informáciu o teroristickej alebo zločineckej organizácii".

Ak však odmietate bonzovať a neplánujete ani cestu rušnou ulicou Khaosan v centre Bangkoku (údajne tam sídlia tí najlepší falšovatelia cestovných dokladov na svete - podotýkam na počkanie a bezproblémovo vám "vybavia" vstupné vízum do ktorejkoľvek krajiny), nezostáva nám nič iné ako i naďalej čakať v radoch. Alebo si počkať (azda nie pridlho) na splnenie sľubov, ktoré GW Bush dal Slovákom včera v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

PS: Text neprešiel jazykovou úpravou - ďakujem preto vopred za všetky vtipné gramatické pripomienky, ktoré som si sposobil jedine ja sám (5 rokov v Prahe urobí svoje)!

PS2: Ortodoxných a roduverných prosím o zhovievavosť, alebo nečítajte (vyhnete sa kolapsu z katastrofyckích hrubok a nezmiseľních chíbiek)


Martin Maruniak

Martin Maruniak

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Endemicky vyskytujúci sa pohodár, novinár, konzultant, lektor a kouč žijúci v Prahe, optimista i keď s liberálnym ekonomickým nadhľadom :-) Zoznam autorových rubrík:  Majoritná minoritaSpoza plota aneb poznamka na oSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu